We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo PD-42 video wall display LCD Indoor
SKU
PD-42
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
41.92”, 1920 x 1080, 4 ms, 1300:1, DVI-D, VGA, 2x HDMI, BNC, USB, DP, RS-232, IR, 3.5mm, RMS 2x 10 W, 1228.6x699.4x71.1 mm
Category: Video Wall Displays
Built for digital signage, the PD-Series features a full slate of inputs including HDMI with HDCP, DisplayPort 1.2 for 4K 2x2 video wall setups, and RS-232 and RJ-45 ports for remote and network-based control. The displays also include other signage-friendly features such as landscape and portrait modes, scheduling capabilities, and a switch-on delay mechanism for use in video walls. Furthermore, the PD-Series also fi ts for security control room usages with its premium grade panel and 24/7 design.
Ideal for Video Walls
The PD-Series is an excellent choice for video walls with a variety of features, which make installation and setup convenient including DisplayPort 1.2 support for easy 4K 2x2 video wall setup, a switch-on delay mechanism, a logo-free design, and high grade panel for 24/7 operation.
Exquisitely Slim Design
With special attention paid to designing a sleek and smooth look, the PD-Series minimizes bezel width to provide a seamless bezel-to-bezel transition for video walls, while the slenderness of the displays ensure that they fit in all types of environments.
High Visibility
The PD-Series offers pristine images that maximize visibility, making videos shown on the display stand out in any setting. The 700 nit high brightness, 10 bit color depth, and 4ms response time ensure life-like visuals, all complemented by a 178-degree viewing angle that allows the display to be seen by all.
Ideal for Video Walls
The PD-Series is an excellent choice for video walls with a variety of features, which make installation and setup convenient including DisplayPort 1.2 support for easy 4K 2x2 video wall setup, a switch-on delay mechanism, a logo-free design, and high grade panel for 24/7 operation.
Exquisitely Slim Design
With special attention paid to designing a sleek and smooth look, the PD-Series minimizes bezel width to provide a seamless bezel-to-bezel transition for video walls, while the slenderness of the displays ensure that they fit in all types of environments.
High Visibility
The PD-Series offers pristine images that maximize visibility, making videos shown on the display stand out in any setting. The 700 nit high brightness, 10 bit color depth, and 4ms response time ensure life-like visuals, all complemented by a 178-degree viewing angle that allows the display to be seen by all.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 106.5 cm (41.9") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TFT |
| Pixel pitch | 0.4833 x 0.4833 mm |
| Display brightness | 700 cd/m² |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Product colour | Black |
| Purpose | Universal |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | Yes |
| RS-232C | Yes |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 230 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 115 kWh |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Sustainability | |
| Certification | CE, REACH, WEEE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 946.9 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 541 mm |
| Weight | 15.3 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, RS-232, VGA |
| Remote control included | Yes |
| Package width | 1123 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 743 mm |
| Package weight | 19.6 kg |