We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo 46'' Ultra-narrow Bezel Video Wall Display
SKU
PN46D2011M000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
46", IPS, 1920 x 1080px, 500 cd/m², 1200:1, 178°/178°, 16.7M, 5 ms, 2 x DisplayPort in, 2 x HDMI, 1 x DisplayPort out, RS232, RJ-45, USB, 100-240V, 21.9 kg
- Full HD 1920 x 1080 resolution
- 3.5mm bezel to bezel width
- UniWallTM enables the creation of video walls (up to 15×15 displays) without third-party equipment
- DisplayPort and RS232 daisy-chain capability
- Flexible display orientation, with landscape and portrait options
Category: Video Wall Displays
| Display technology | LCD |
|---|---|
| SKU | PN46D2011M000 |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_113152478_1704882958_0614_1882.png |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
46'' Ultra-narrow Bezel Video Wall Display
The PN-46D2 is a 46″ ultra-narrow bezel video wall display tailored for large-scale LCD installations. Featuring UniWall™ technology and DisplayPort daisy-chain capability, effortlessly create seamless video walls up to 15×15 without the need for additional devices. With an impressive brightness of 500 nits, support for Ultra HD content, and flexible portrait & landscape orientations, this display is the ideal choice for captivating advertising and delivering real-time information in malls, retail stores, restaurants, and indoor public areas.
Seamless Visual Performance
The 46” ultra-narrow bezel LCD displays can be combined to create a virtually seamless large screen. The 3.5mm bezel-to-bezel video wall creates a visually stunning digital wall that delivers dynamic content and immerses the viewer.
Vibrant and Clear in Any Light
500 nits Brightness
The display’s 500 nit brightness ensures highly visible images and messages in a wide range of locations from shopping malls to lobbies, control rooms and more.
Anti-glare
Non-glare panels with 25% haze evenly distribute light across the screen to maintain vibrant and accurate content.
4K Content Resolution
Utilising daisy chain design through DisplayPort 1.2 port enables the display to present UHD content on multiple screens without an external graphic card.
Premium performance tailored for versatile installations
24/7 Continuous Operation
With its professional-grade panel, this ultra-narrow bezel video wall display consistently delivers high-quality images for extended periods, ensuring stable performance over time.
Keep Images Consistent
Advanced factory calibration ensures each panel to be able to deliver uniform brightness and color chromaticity out-of-box.
Portrait and Artistic Immersion
Our displays support both landscape and portrait orientations, also allow you to implement creative artistic video wall setups.
Intelligent Temperature Management
With our cutting-edge technology, receive instant on-screen warnings when the temperature is getting higher. The smart cooling fan responds immediately, ensuring optimal conditions.
Effortless Setups, Control & Management
Simplified Cabling, Enhanced Efficiency
Streamline your video wall setup with DisplayPort Daisy-Chaining. Connecting multiple displays has never been easier, as it eliminates the need for separate cables between each display and the input source, reducing cable clutter and simplifying the setup process.
Setup Video Wall with Ease
Leverage the embedded UniWall™ function to construct a single large-screen matrix, comprising up to 15 x 15 displays of video wall, without the need for an external matrix controller.
Maintenance Made Easy
Remote Management via RS232 & LAN
RS232 and LAN controls offer seamless and efficient management of your displays, allowing for easy remote control and monitoring capabilities in control rooms.
On-site Control
With Infrared Remote (IR) Looping, effortlessly manage all video wall displays using a single remote controller, eliminating the need for multiple remotes and simplifying configurations. Enjoy streamlined management on-site.
By Mobile Devices
PID Command & Ctrl software offers intuitive user interfaces for remote management through laptops and mobile devices, enabling effortless video wall display creation. The software includes features like easy color calibration, temperature checks, IR/key-locking options, and usage monitoring for convenient daily maintenance.
The PN-46D2 is a 46″ ultra-narrow bezel video wall display tailored for large-scale LCD installations. Featuring UniWall™ technology and DisplayPort daisy-chain capability, effortlessly create seamless video walls up to 15×15 without the need for additional devices. With an impressive brightness of 500 nits, support for Ultra HD content, and flexible portrait & landscape orientations, this display is the ideal choice for captivating advertising and delivering real-time information in malls, retail stores, restaurants, and indoor public areas.
Seamless Visual Performance
The 46” ultra-narrow bezel LCD displays can be combined to create a virtually seamless large screen. The 3.5mm bezel-to-bezel video wall creates a visually stunning digital wall that delivers dynamic content and immerses the viewer.
Vibrant and Clear in Any Light
500 nits Brightness
The display’s 500 nit brightness ensures highly visible images and messages in a wide range of locations from shopping malls to lobbies, control rooms and more.
Anti-glare
Non-glare panels with 25% haze evenly distribute light across the screen to maintain vibrant and accurate content.
4K Content Resolution
Utilising daisy chain design through DisplayPort 1.2 port enables the display to present UHD content on multiple screens without an external graphic card.
Premium performance tailored for versatile installations
24/7 Continuous Operation
With its professional-grade panel, this ultra-narrow bezel video wall display consistently delivers high-quality images for extended periods, ensuring stable performance over time.
Keep Images Consistent
Advanced factory calibration ensures each panel to be able to deliver uniform brightness and color chromaticity out-of-box.
Portrait and Artistic Immersion
Our displays support both landscape and portrait orientations, also allow you to implement creative artistic video wall setups.
Intelligent Temperature Management
With our cutting-edge technology, receive instant on-screen warnings when the temperature is getting higher. The smart cooling fan responds immediately, ensuring optimal conditions.
Effortless Setups, Control & Management
Simplified Cabling, Enhanced Efficiency
Streamline your video wall setup with DisplayPort Daisy-Chaining. Connecting multiple displays has never been easier, as it eliminates the need for separate cables between each display and the input source, reducing cable clutter and simplifying the setup process.
Setup Video Wall with Ease
Leverage the embedded UniWall™ function to construct a single large-screen matrix, comprising up to 15 x 15 displays of video wall, without the need for an external matrix controller.
Maintenance Made Easy
Remote Management via RS232 & LAN
RS232 and LAN controls offer seamless and efficient management of your displays, allowing for easy remote control and monitoring capabilities in control rooms.
On-site Control
With Infrared Remote (IR) Looping, effortlessly manage all video wall displays using a single remote controller, eliminating the need for multiple remotes and simplifying configurations. Enjoy streamlined management on-site.
By Mobile Devices
PID Command & Ctrl software offers intuitive user interfaces for remote management through laptops and mobile devices, enabling effortless video wall display creation. The software includes features like easy color calibration, temperature checks, IR/key-locking options, and usage monitoring for convenient daily maintenance.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 116.8 cm (46") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.53 x 0.53 mm |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Response time | 0.0005 s |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Haze rate | 25% |
| LED backlight | Yes |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (top) | 2.5 mm |
| Bezel width (bottom) | 1 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPorts in | 2 |
| DisplayPorts out | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Wi-Fi | No |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| IR input ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 103 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 103 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, EAC, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1022 mm |
| Depth | 125.3 mm |
| Height | 576.6 mm |
| Weight | 21.9 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, HDMI, LAN (RJ-45), RS-232 |
| Remote control included | Yes |
| Package width | 1145 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package height | 698 mm |
| Package weight | 26.3 kg |