We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AV Link 100.806UK headphones/headset Wired Head-band Calls/Music Blue
SKU
100.806UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Children's Headphones with in-line Microphone, 20Hz-22kHz, 90dB, 2.2 kOhms, -42 ±3dB
- Bright and attractive colour scheme
- Soft adjustable headband and cushioned earcups provide comfort and support
- In-line microphone and hands-free control
- Built-in volume limiter to 90dB maximum output
- Supplied with headphone/microphone splitter cable for PC/Laptop connection
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 100.806UK |
|---|---|
| EAN | 5015972193723 |
| Manufacturer | AV Link |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Children's Headphones with in-line Microphone
A bright and colourful range of headphones designed with younger listeners in mind. The built-in volume limiter keeps hearing protected and the in-line hands-free microphone and enclosed splitter cable also makes them suitable to use as a headset for PC's and laptops.
A bright and colourful range of headphones designed with younger listeners in mind. The built-in volume limiter keeps hearing protected and the in-line hands-free microphone and enclosed splitter cable also makes them suitable to use as a headset for PC's and laptops.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Microphone type | In-line |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Blue |
| Cable length | 1.2 m |
| Recommended age group | Child |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Blue |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Microphone type | In-line |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Blue |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone frequency | 20 - 22000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | In-line |
| Microphone sensitivity | 42 dB |
| Microphone input impedance | 22000 Ω |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |