We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AV Link 100.439UK headphones/headset Wired Head-band Black
SKU
100.439UK
- High power drivers with anisotropic magnets
- Adjustable plastic headband
- Fold-flat earcups for safe, space-saving storage
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| SKU | 100.439UK |
| EAN | 5015972016183 |
| Manufacturer | AV Link |
| Availability | Out of Stock |
Stylish stereo headphones with an adjustable headband and low-profile padded earcups. Fitted with Neodymium drivers and an unobtrusive 1.2m lead, enhancing sound and listening experience, particula...
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.1 m |
| Technical details | |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Maximum input power | 100 mW |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| 6.35 mm connector | No |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| RF connectivity | No |
| Cable length | 1.1 m |
| Headphones | |
| Maximum input power | 100 mW |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package weight | 90 g |
| Other features | |
| Maximum input power | 100 mW |
| 2.5 mm connector | No |