We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Autel Robotics 102000505 camera drone part/accessory Battery
SKU
102000505
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Autel Robotics EVO II Fly More Kit/ Bundle
- 1 x EVO II Shoulder Bag
- 2 x EVO II Flight Batteries
- 4 x EVO II Low Noise Propellers (2 Pairs)
- 1 x EVO II Charging Hub
Category: Camera Drone Parts & Accessories
| Brand compatibility | Autel |
|---|---|
| Product type | Battery |
| SKU | 102000505 |
| EAN | 6924991101741 |
| Manufacturer | AUTEL ROBOTICS |
| Availability | Out of Stock |
The Autel EVO II Fly More Kit includes 2Pcs 7100mAh intelligent flight batteries, a battery charging hub, 2 pairs of folding propellers, and a shoulder bag to store and carry it all. This official fly-more kit will keep an EVO II drone in the air for longer, allowing you to make the most of your flight time whether it's to scope out some amazing scenery, take photos and videos, or just for flying fun!
Note: The EVO II Fly More Bundle compatible with EVO II Series only (8k/ Pro 6k/ Dual).
Note: The EVO II Fly More Bundle compatible with EVO II Series only (8k/ Pro 6k/ Dual).
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Brand compatibility | Autel |
| Product colour | Black, Orange |
| Compatibility | Robotics EVO II |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 7100 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery recharge time | 1.3 h |
| Battery capacity | 82 Wh |