We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aurora CK50 calculator Pocket Scientific Black
SKU
CK50
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
30 x AX-501, DEC/ HEX/ BIN/ OCT, FIX/ SCI/ NORM, LR1130, 94 g
Category: Calculators
| Type | Scientific calculator |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Digits | 10 digits |
| Form factor | |
| SKU | CK50 |
| EAN | 6925781416526 |
| Manufacturer | Aurora |
| Availability | Out of Stock |
The CK50 is a convenient class pack of 30 x AX-501 calculators packed into a Gratnells extra deep storage tray, it includes a foam stacking insert that holds the calculators securely and allows for easy stock checking when distributing or collecting the calculators. There is also a clear plastic lid for secure transport and to protect the calculators during storage. The Gratnells storage tray is compatible with Gratnells’ storage systems commonly used in schools. The AX-501 is a great value for money entry level scientific calculator featuring a clear 10 digit LCD display, a very durable and robust case, and a total of 131 functions including Complex Number calculations and a very useful BIN/HEX/OCT/DEC base conversion function. The CK50 is a great class pack of exam compliant scientific calculators that can be distributed to the whole class or used as an ideal back up set of calculators during examinations. - 30 x AX-501 calculators. - A blue extra deep Gratnells storage tray. - A clear plastic lid for secure storage. - A foam stacking insert for stock counting. - Dimensions : 330x450x250mm - Weight: 6.8kg - Barcode: 6925781416526
| Design | |
|---|---|
| Cover | Yes |
| Control type | Buttons |
| Form factor | |
| Product colour | Black |
| Type | Scientific |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Form factor | |
| Product colour | Black |
| Type | Scientific |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Display | |
| Display type | LCD |
| Second display | No |
| Backlight display | No |
| Digits | 10 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Memory | |
|---|---|
| Storage media type | Not available |
| Memory registers | 1 |
| Power | |
| Battery type | LR54 |
| Power source | Battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 6.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 6.1 kg |