We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aurora CK12 calculator Pocket Basic Blue
SKU
CK12
Category: Calculators
| Type | Basic calculator |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Digits | 8 digits |
| Form factor | |
| SKU | CK12 |
| EAN | 6925781413259 |
| Manufacturer | Aurora |
| Availability | Out of Stock |
- 30 x HC106 calculators ideal for KS1/KS2. - A blue deep Gratnells storage tray. - Compatible with Gratnells’ storage systems. - A clear plastic lid for secure storage. - A foam stacking insert for stock counting. - EMU-1 calculator emulator software. - Dimensions: 340x445x170mm - Weight: 4.3kg - Barcode: 6925781413259
| Design | |
|---|---|
| Cover | Yes |
| Control type | Buttons |
| Form factor | |
| Product colour | Blue |
| Type | Basic |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Form factor | |
| Product colour | Blue |
| Type | Basic |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Display | |
| Display type | LCD |
| Second display | No |
| Backlight display | No |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Memory | |
|---|---|
| Storage media type | Not available |
| Power | |
| Power source | Solar |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 445 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 4.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 445 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 4.3 kg |