We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Atto TLNS-3102-DE0 interface cards/adapter Internal
SKU
TLNS-3102-DE0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
40Gb/s Thunderbolt 3 (2-port) - 10GbE (2-Port) ( includes SFPs )
- With a low profile form factor, and Thunderbolt 3 connectivity, ATTO's optical 10GbE ThunderLink® adapter provides the most flexible and scalable connectivity today. Growing adoption of 10 Gigabit Ethernet combined with increased bandwidth of Thunderbolt 3 delivers much-needed performance benefits to complete today's bandwidth intensive projects
- All ATTO Thunderbolt product utilize Advanced Data Streaming (ADSTM) Technology which maximizes CPU processes to deliver smooth and reliable data transfers and the highest consistent performance
- Two SFP+LC optical modules included
Category: Interface Cards/Adapters
| Internal | Yes |
|---|---|
| SKU | TLNS-3102-DE0 |
| EAN | 0603175008927 |
| Manufacturer | Atto |
| Availability | Out of Stock |
The ATTO ThunderLink® NS 3102 acts as an external Thunderbolt 3 to dual 10GbE adapter, connecting Thunderbolt enabled systems (all-in-ones, workbooks, mobile workstations) to 10Gb/s Ethernet networks and storage devices. When faced with the challenge of architecting solutions that allow guaranteed delivery and easy deployment into your workflow ATTO ThunderLink®’s provide a purpose built solution. With 10Gb/s data transfer rates, Ethernet ThunderLink®s are the connectivity choice for bandwidth-intensive applications such as data back-up and restoration, clustered computing, IP content delivery, medical imaging, and video rendering. Now, the time tested combination of ATTO and 10GbE is being integrated with the latest in cutting edge high performance Thunderbolt 3 connectivity.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 10 Gbit/s |
| Voltage | 100 - 240 V |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 10 Gbit/s |
| Product colour | Metallic |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | TAA, cTUV, FCC |
| Colour | |
| Product colour | Metallic |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Internal | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Certification | TAA, cTUV, FCC |
| Features | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 10 Gbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra |
| Weight & dimensions | |
| Width | 103.4 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Voltage | 100 - 240 V |