We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Atto ThunderLink FC 2162 interface cards/adapter Fiber
SKU
TLFC-2162-DE0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Dual 16Gb SFP+LC, 2 x Thunderbolt 2, 103.37 x 219.96 x 30.48 mm
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | Thunderbolt 2 |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | Fiber |
| SKU | TLFC-2162-DE0 |
| EAN | 0603175008309 |
| Manufacturer | Atto |
| Availability | Out of Stock |
The ATTO ThunderLink FC 2162 acts as an external Thunderbolt 2 to Fibre Channel adapter, connecting Thunderbolt enabled all-in-one workbooks and workstations to 16Gb/s Fibre Channel networks and storage devices. With dual channel configurations, the 16Gb/s Fibre Channel ThunderLink is an ideal solution for users looking to achieve the highest I/O and data throughput for advanced video and access to IT applications. 16Gb/s ThunderLink offer driver support for Mac® and Windows®, providing a single connectivity solution for customers with multiple operating system environments.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Fiber optic connector | FC, LC, SFP+ |
| Output interface | Fiber |
| Host interface | Thunderbolt 2 |
| Technical details | |
| Purpose | PC |
| Bandwidth | 16 Gbit/s |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Purpose | PC |
| Product colour | Metallic |
| Bandwidth | 16 Gbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | FCC Part 15, Subpart B, Class B EN55022, Class B/EN55024 EN60825-1 EN60825-2 EN60950-1 CTUVUS TAA Compliant (country of origin: USA) |
| Colour | |
| Product colour | Metallic |
| Design | |
| Purpose | PC |
| Internal | No |
| Product colour | Metallic |
| Certification | FCC Part 15, Subpart B, Class B EN55022, Class B/EN55024 EN60825-1 EN60825-2 EN60950-1 CTUVUS TAA Compliant (country of origin: USA) |
| Features | |
|---|---|
| Bandwidth | 16 Gbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight & dimensions | |
| Width | 103.4 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |