We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Atto Celerity FC-81EN interface cards/adapter
SKU
CTFC-81EN-000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Celerity FC-81EN Single-Channel 8Gb/s Fibre Channel PCIe 2.0 Host Adapter
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| SKU | CTFC-81EN-000 |
| EAN | 0603175006930 |
| Manufacturer | Atto |
| Availability | Out of Stock |
The ATTO Celerity FC-81EN leverages two next-generation storage technologies – PCIe 2.0 interconnect and 8-Gigabit Fibre Channel. With 8Gb/s FC speeds of up to 1600MB/s the Celerity FC-81EN supports the most demanding application requirements, including high-definition video, rich content databases and other high-bandwidth environments. ATTO Celerity HBAs are an integrated family of advanced storage connectivity solutions that are designed to provide reliable connectivity, intelligence and scalability.
| Network | |
|---|---|
| Data transfer rate | 8000 Mbit/s |
| Certificates | |
| Certification | FCC Part 15, Subpart B, Class B EN55022: 2006, Class B EN55024: 1998A + A1: 2001 & A2: 2003 EN60950-1: 2001 EN60825-1: 1994-2: 2004 |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | PCIe |
| Design | |
|---|---|
| Certification | FCC Part 15, Subpart B, Class B EN55022: 2006, Class B EN55024: 1998A + A1: 2001 & A2: 2003 EN60950-1: 2001 EN60825-1: 1994-2: 2004 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5.3 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 95% |
| Other features | |
| Data transfer rate | 8000 Mbit/s |
| Ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Mac compatibility | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Server 2003, 2008, XP, Vista, 7 Red Hat Linux ( 2.6 kernel) SUSE Linux (2.6 kernel) Fedora Linux (7 & 8) Mac OS X (10.4.x - 10.6.x) VMware ESX Server 3.5 |