We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Atlona LinkConnect USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 2 m USB C Black
SKU
AT-LC-UC2UC-2M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
LinkConnect, USB C / USB C, USB 3.1, 18 Gbps, 30 AWG, 2m
Category: USB Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | AT-LC-UC2UC-2M |
| EAN | 8716065408973 |
| Manufacturer | Atlona |
| Availability | Out of Stock |
The Atlona LinkConnect™ AT-LC-UC2UC-2M USB-C to USB-C cable provides reliable, consistent AV performance. The LinkConnect family of cables includes a comprehensive range of options for connector type, length, and budget, so it’s easy to customize to fit any application.
Designed to work with the Pocket 3H (AT-PKT-3H) tabletop cable access enclosure and an Atlona switcher installed below the table, the LC-UC2UC-2M cable helps ensure a clean, uncluttered meeting space minimizing in-room cable issues.
Designed to work with the Pocket 3H (AT-PKT-3H) tabletop cable access enclosure and an Atlona switcher installed below the table, the LC-UC2UC-2M cable helps ensure a clean, uncluttered meeting space minimizing in-room cable issues.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 30 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 18000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 18000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |