We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Atlona AT-VTPG-1000VL-WH meeting room display 25.6 cm (10.1") 1280 x 800 pixels LCD White
SKU
AT-VTPG-1000VL-WH
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Velocity All-In-One 10", LCD, 1280 x 800, 16:10 wide, 500 cd/m2, 2 x 2 W, 1 x RJ45, 802.3at PoE+, white
- Complete AV control system
- 10” touch panel with contemporary styling and bezel lighting
- Integrated Velocity gateway supports one room of control for up to 24 devices and two scheduling panels
- Intuitive browser-based setup for fast system configuration
- Dual purpose glass and wall mount included
Category: Meeting Room Displays
| Housing colour | White |
|---|---|
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 10.1 " |
| SKU | AT-VTPG-1000VL-WH |
| EAN | 0846352007119 |
| Manufacturer | Atlona |
| Availability | Out of Stock |
The Atlona AT-VTPG-1000VL is a Velocity™ 10” touch panel with integrated Velocity gateway. This all-in-one touch panel solution simplifies configuration and deployment for installations that only require control of a single room or AV system. Setup of the VTPG-1000VL is easy. The intuitive, browser-based configuration guides you through adding AV equipment to the room, creating user interfaces, and specifying control macros. The large 10” touch panel features contemporary, refined styling with 1280×800 native resolution, and a capacitive glass surface. Bright LED lighting surrounding the edge of the panel is ideal for providing a visual representation of room status or for adding emphasis to AV control functions.
The VTPG-1000VL features Power over Ethernet (PoE+), enabling a single network connection for data and power. This connection also allows the Velocity gateway to directly control devices over the network, reducing components and simplifying cabling. For devices that require more traditional forms of control, Atlona’s IP command converters provide compatibility with RS-232 (AT-VCC-RS232-KIT), IR (AT-VCC-IR3-KIT), and relays / sensors (AT-VCC-RELAY-KIT).
Supports Velocity Premier Services – Remote Gateway (AT-VPS-RG) for remote configuration, management, and control over the internet. Remote access to the gateway creates an opportunity to provide enhanced support and customer service by allowing system and device configuration, troubleshooting, credential and firmware updates, and more from any device with a browser and internet connection.
The VTPG-1000VL features Power over Ethernet (PoE+), enabling a single network connection for data and power. This connection also allows the Velocity gateway to directly control devices over the network, reducing components and simplifying cabling. For devices that require more traditional forms of control, Atlona’s IP command converters provide compatibility with RS-232 (AT-VCC-RS232-KIT), IR (AT-VCC-IR3-KIT), and relays / sensors (AT-VCC-RELAY-KIT).
Supports Velocity Premier Services – Remote Gateway (AT-VPS-RG) for remote configuration, management, and control over the internet. Remote access to the gateway creates an opportunity to provide enhanced support and customer service by allowing system and device configuration, troubleshooting, credential and firmware updates, and more from any device with a browser and internet connection.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display technology | LCD |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Viewing angle | 160° |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Number of simultaneous touchpoints | 5 |
| Design | |
| Housing colour | White |
| VESA mounting | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Number of speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Network | |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SSH |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | PoE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 181 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 255 mm |
| Weight | 650 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), RCM |
| Sustainability compliance | Yes |
| Features | |
| Built-in speaker(s) | Yes |