We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Atlona AT-LC-UC2UC-5M USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) USB C Black
SKU
AT-LC-UC2UC-5M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB-C, Active Cable, 5 Meters, 3.2 Gen 2 - 10 Gbps, DisplayPort 1.4 Alt Mode, 60 W, black
- USB-C® active cable
- 5 meter (16.4 feet) length
- Compatible with USB 3.2 Gen 2 specification (10 Gbps)
- Supports DisplayPortTM 1.4 Alt Mode
- Supports device charging up to 60 watts @ 3 amps
- Locking USB-C connector
Category: USB Cables
| SKU | AT-LC-UC2UC-5M |
|---|---|
| EAN | 0846352008895 |
| Manufacturer | Atlona |
| Availability | Out of Stock |
The Atlona LinkConnect™ AT-LC-UC2UC-5M is a 5 meter (16.4 feet) USB-C active cable that provides reliable, consistent AV performance. The LinkConnect family of cables includes a comprehensive range of options for connector type, length, and budget, so it’s easy to customize to fit any application.
The LC-UC2UC-5M is ideal for use with the Pocket™ 3H (AT-PKT-3H) tabletop cable access enclosure and an Atlona switcher installed below a meeting table or behind the display. This USB-C active cable helps ensure a clean, uncluttered meeting space minimizing in-room cable issues.
The LC-UC2UC-5M is ideal for use with the Pocket™ 3H (AT-PKT-3H) tabletop cable access enclosure and an Atlona switcher installed below a meeting table or behind the display. This USB-C active cable helps ensure a clean, uncluttered meeting space minimizing in-room cable issues.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Cable length | 5 m |
| Bend radius (min) | 3.18 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |