We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN VM1600A video switch
SKU
VM1600A
- Connects any of 16 video sources to any of 16 displays in combination with ATEN Modular Matrix I/O Boards
- Multiple means for system configuration including front-panel pushbuttons, RS-232/422/485 control, and Ethernet connections for web GUI or Telnet
- View and control via ATEN Video Matrix Control App in a swift and agile way
- 4K resolutions –up to UHD (3840 x 2160) and DCI (4096 x 2160) with refresh rates of 30 Hz (4:4:4) and 60 Hz (4:2:0)*
- Scaler –features a (4K) video scaling function to convert input resolutions to the display’s native resolutions*
- Seamless SwitchTM –features close-to-zero second switching for continuous video streams, real-time switching, and stable signal transmissions*
- Video wall –allows you to create custom video wall layouts via intuitive web GUI*
- Calendar-based scheduling – allows profile playing based on the pre-set schedule and RTC
- EDID Expert –selects optimum EDID settings for smooth power-up, high-quality display, and use of the best resolutions across different screens
- Audio-enabled –HDMI audio can be extracted and stereo audio can be embedded*
- Bi-directional RS-232 channel – allows you to control the connected serial devices simultaneously through the web GUI
- Supports redundant power module for higher reliability
- Hot-swappable design for I/O boards, fan module, and power supplies for easy maintenance and higher reliability
- Optional redundant power supply –ensures reliability for mission-critical applications
- Long-Reach mode up to 1080p@150m – enables extended AV transmission using the HDBaseTTM Input/Output board with ATEN HDBaseTTM Class A Video Extenders
- HDCP 2.2 Compatible*
- HDMI: 3D, Deep Color, 4K*
- Consumer Electronics Control (CEC) supported*
- Rack mountable (6U design)
- Note:
- 1. The availability of the features with “*”depends on which I/O board is inserted.
- 2. When Seamless SwitchTM is enabled, 3D, Deep Color, or interlace (i.e., 1080i) formats will not be supported. To use these formats, make sure to disable Seamless SwitchTM.
- 3. Videos may not display within range when Seamless SwitchTM or Video Wall is enabled, in which case please adjust the display settings on your device.
Category: Video Switches
The ATEN Modular Matrix Solution Series comprises the VM1600A/VM3200 Modular Matrix Switch in tandem with a range of hot-swappable I/O boards. The solution offers real-time control and advanced access to manage 16/32 video sources and 16/32 displays simultaneously, through modular I/O boards in a single chassis. Empowered by ATEN Seamless Switch™ technology, the VM1600A/VM3200 video matrix switches incorporate a speed-progressive video switching function and a unique scaler that integrates seamlessly with video wall systems.
The ATEN Modular Matrix Solution is easily expandable and ideal for large-scale A/V applications such as broadcasting stations, traffic and transportation-related control rooms, emergency service centers, and any application that requires customizable, high-speed A/V signal routing.
Boasting a sophisticated and intuitive design to deliver the best audio/visual distribution and control, reliability and lowest maintenance costs, the solution also incorporates ATEN’s Red Dot Award-winning GUI that can be accessed from anywhere over a network or the internet. Configuring a video wall or digital signage installation has never been easier.
The ATEN Modular Matrix Solution is easily expandable and ideal for large-scale A/V applications such as broadcasting stations, traffic and transportation-related control rooms, emergency service centers, and any application that requires customizable, high-speed A/V signal routing.
Boasting a sophisticated and intuitive design to deliver the best audio/visual distribution and control, reliability and lowest maintenance costs, the solution also incorporates ATEN’s Red Dot Award-winning GUI that can be accessed from anywhere over a network or the internet. Configuring a video wall or digital signage installation has never been easier.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| RJ-45 input ports | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 32 |
| Features | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| 3D | Yes |
| Rack capacity | 6U |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| HDCP | Yes |
| Bandwidth | 15.2 Gbit/s |
| HDCP version | 2.2 |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 460 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 482 mm |
| Height | 265.9 mm |
| Depth | 466.6 mm |
| Weight | 15.1 kg |
| Technical details | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| 3D | Yes |
| Rack capacity | 6U |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Width | 482 mm |
| Height | 265.9 mm |
| Depth | 466.6 mm |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| HDMI ports quantity | 32 |
| HDCP | Yes |
| Bandwidth | 15.2 Gbit/s |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |