We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN VE157-AT-E AV extender AV transmitter & receiver White
SKU
VE157-AT-E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
VGA/Audio Cat 5 Extender w / MK Wall Plate, 1280 x 1024, 150 m
Category: AV Extenders
| SKU | VE157-AT-E |
|---|---|
| EAN | 4719264645693 |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | Out of Stock |
The VE157 VGA/Audio Cat 5 Extender with MK Wall Plate is designed to be conveniently mounted in a one- gang junction box for UK, Singapore, Hong Kong and other markets that apply MK type junction boxes. It extends VGA and audio signals up to 150 meters over a Cat 5e/6 cable and supports wide screen formats while ensuring excellent video quality.
The VE157 can be easily powered at either the Transmitter or Receiver side using another Cat 5e/6 cable. The VE157’s compact wall plate design does away with bulky cables allowing a neat and convenient installation. Therefore, it is a perfect solution for function rooms, museums and any setting that requires equipment or cabling to be kept from the public’s view.
Package Contents:
- 1x VE157 VGA/Audio Cat 5 Transmitter with MK Wall Plate
- 1x VE157 VGA/Audio Cat 5 Receiver with MK Wall Plate
- 1x Terminal Block Connector
- 1x Power Adapter
- 2x MK type Wall Plate Covers
- 8x Screw Covers
- 1x Screw kit
- 1x User Instructions
The VE157 can be easily powered at either the Transmitter or Receiver side using another Cat 5e/6 cable. The VE157’s compact wall plate design does away with bulky cables allowing a neat and convenient installation. Therefore, it is a perfect solution for function rooms, museums and any setting that requires equipment or cabling to be kept from the public’s view.
Package Contents:
- 1x VE157 VGA/Audio Cat 5 Transmitter with MK Wall Plate
- 1x VE157 VGA/Audio Cat 5 Receiver with MK Wall Plate
- 1x Terminal Block Connector
- 1x Power Adapter
- 2x MK type Wall Plate Covers
- 8x Screw Covers
- 1x Screw kit
- 1x User Instructions
| Features | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection | 15 kV |
| Impedance | 100 Ω |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Audio system | stereo |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 1024 (SXGA), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| LED indicators | Yes |
| Bandwidth | 300 MHz |
| Product colour | White |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection | Yes |
| Technical details | |
| Material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection | 15 kV |
| Impedance | 100 Ω |
| Ethernet LAN | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Audio system | stereo |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 1024 (SXGA), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Bandwidth | 300 MHz |
| Product colour | White |
| Connectivity technology | Wired |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN | Yes |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| Video out | 1 |
| Video in | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| Audio output | 1 |
| Audio input | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power consumption (transmitter) (max) | 3.2 W |
| Power consumption (receiver) (max) | 3.2 W |
| Operating voltage (transmitter) | 9 V |
| Operating voltage (receiver) | 9 V |
| External power adapter | Yes |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Receiver weight | 180 g |
| Transmitter weight | 180 g |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 49.8 x 68.6 x 26.9 mm |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 49.8 x 68.6 x 26.9 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |