We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN VE156-AT-E AV extender AV transmitter & receiver Metallic
SKU
VE156-AT-E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
VGA/Audio Cat 5 Extender Wall Plate (US) (1280 x 1024@150m)
Category: AV Extenders
The VE156 VGA Over Cat 5 Extender Wall Plate extends VGA and audio signals up to 150m using Cat 5e cable. It supports popular wide screen formats and ensures excellent video quality over long distance transmissions. The VE156 combination can further extend the distance or multiply sources/displays.
| Features | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Impedance | 100 Ω |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Product colour | Metallic |
| Technical details | |
| Material | Metal |
| Impedance | 100 Ω |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Product colour | Metallic |
| Connectivity technology | Wired |
| Ports & interfaces | |
| Audio output | Mini Stereo Jack |
| Audio input | Mini Stereo Jack |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (transmitter) (max) | 0.95 W |
| Power consumption (receiver) (max) | 1.65 W |
| Operating voltage (receiver) | 9 V |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 44.4 x 104.1 x 42.8 mm |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 44.4 x 104.1 x 42.8 mm |