We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN PE5108G-ATA-G power distribution unit (PDU) 8 AC outlet(s) 1U Black
SKU
PE5108G-ATA-G
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ATEN PE5108G-ATA-G, Metered, 1U, Black, 8 AC outlet(s), C13 coupler, 3 m
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | PE5108G-ATA-G |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | Out of Stock |
ATEN PE5108G-ATA-G. PDU types: Metered, Rack capacity: 1U, Product colour: Black. AC outlets quantity: 8 AC outlet(s), AC outlet types: C13 coupler. Cable length: 3 m, Compatible products: CE, TÜV-CB, CE-LVD. Monitoring: Current, Voltage, Supported network protocols: TCP / IP, UDP, HTTP, HTTPS, SSL, DHCP, SMTP, NTP, DNS, Auto Sense, Ping, Telnet and SNMP V1, V2 & V3. Nominal input voltage: 100 - 240 V, Maximum current: 10 A, AC input frequency: 50 - 60 Hz
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Compatible products | CE, TÜV-CB, CE-LVD |
| Management features | |
| Supported network protocols | TCP / IP, UDP, HTTP, HTTPS, SSL, DHCP, SMTP, NTP, DNS, Auto Sense, Ping, Telnet and SNMP V1, V2 & V3 |
| Monitoring | Current, Voltage |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Compatible products | CE, TÜV-CB, CE-LVD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum current | 10 A |
| Load capacity | 2300 VA |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.82 kg |
| Width | 432.4 mm |
| Depth | 219.3 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |