We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN KA9140 KVM switch Black
SKU
KA9140-AX-E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Serial to Cat5e/6 KVM Adapter Module (CPU Module)
Category: KVM Switches
| SKU | KA9140-AX-E |
|---|---|
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Features
- Auto Signal Compensation (ASC), no DIP switch setting needed for the different distances.
- Hot pluggable - add or remove computers without having to power down the switch.
- Support VT-100.
- Lifetime firmware upgrades.
- Superior video quality - supports resolution of up to 1024 x 768 within the distance of up to 300m (KM0832) / 150m (KM0432/KM0216); DDC2B.
- Built in ASIC for greater reliability and compatibility.
- CPU module designed with automatic conversion to allow for flexible interface combinations (PS/2, USB) to control all computer types (Serial).
Package Contents
- 1x KA9140
- 1x 0AD6-1005-10EG Power Adapter
- 1x Rack Mount Kit
- 1x Firmware Upgrade Cable
- 4x Foot Pads
- 1x User Instructions
- 1x Registration Card
- Auto Signal Compensation (ASC), no DIP switch setting needed for the different distances.
- Hot pluggable - add or remove computers without having to power down the switch.
- Support VT-100.
- Lifetime firmware upgrades.
- Superior video quality - supports resolution of up to 1024 x 768 within the distance of up to 300m (KM0832) / 150m (KM0432/KM0216); DDC2B.
- Built in ASIC for greater reliability and compatibility.
- CPU module designed with automatic conversion to allow for flexible interface combinations (PS/2, USB) to control all computer types (Serial).
Package Contents
- 1x KA9140
- 1x 0AD6-1005-10EG Power Adapter
- 1x Rack Mount Kit
- 1x Firmware Upgrade Cable
- 4x Foot Pads
- 1x User Instructions
- 1x Registration Card
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 35 mm |
| Weight | 500 g |