We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN CS62S KVM switch Black
SKU
CS62S
- One PS/2 console controls 2 PS/2 computers
- Compact design, built in 0.9m cables
- All-in-one design
- Superior video quality-up to 2048 x 1536; DDC2B
- Auto Scan function to monitor computer operation
- Bus-Powered
- OS Compatibility includes Windows 2000/XP/Vista,LINUX and FreeBSD
Category: KVM Switches
CS62S 2-port KVM Switch has a handy design integrating with 0.9m of cable. It can control 2 servers via a single console.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | PS/2 |
| Mouse port type | PS/2 |
| Video port type | VGA |
| PS/2 ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| DC-in jack | No |
| Cable length | 0.9 m |
| Performance | |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.9 m |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| USB powered | No |
| External power adapter | No |
| Video | |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 58.5 mm |
| Depth | 73 mm |
| Height | 22.5 mm |
| Weight | 330 g |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 2000/XP/Vista, LINUX, FreeBSD |