We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN CE350-AT-E KVM extender Transmitter & receiver
SKU
CE350-AT-E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ATEN CE350-AT-E, Transmitter & receiver, Wired, 150 m, Cat5, Cat5e, 1920 x 1200 pixels, 1920 x 1200, 1600 x 1200, 1280 x 1024
Category: KVM Extenders
| Type | Transmitter & Receiver |
|---|---|
| SKU | CE350-AT-E |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
ATEN CE350-AT-E. Type: Transmitter & receiver, Connectivity technology: Wired, Maximum transfer distance: 150 m. Transmitter video port type: VGA, Transmitter local keyboard/mouse port type: PS/2. Receiver local video port type: VGA, Receiver local keyboard/mouse port type: PS/2. Transmitter width: 20.2 cm, Transmitter depth: 8.64 cm, Transmitter height: 2.5 cm
| Features | |
|---|---|
| Type | Transmitter & receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Supported resolutions | 1920 x 1200, 1600 x 1200, 1280 x 1024 |
| Transmitter | |
| Transmitter video port type | VGA |
| Transmitter local keyboard/mouse port type | PS/2 |
| Receiver | |
| Receiver local video port type | VGA |
| Receiver local keyboard/mouse port type | PS/2 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Transmitter width | 20.2 cm |
| Transmitter depth | 8.64 cm |
| Transmitter height | 2.5 cm |
| Transmitter weight | 500 g |
| Receiver width | 20.2 cm |
| Receiver depth | 8.64 cm |
| Receiver height | 2.5 cm |
| Receiver weight | 500 g |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 ports | 2 |
| RJ-45 ports quantity | 2 |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |