We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock Z490D4U-2L2T motherboard Intel Z490 micro ATX
SKU
Z490D4U-2L2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Z490, 4 x 288-pin DDR4 DIMM slots, 6 x SATA3 6Gb/s, ASPEED AST2500, Micro-ATX
- Support Intel® 10th Gen. CoreTM i9/i7/i5/i3, Pentium, Celeron® Series Processors
- Support two channels DDR4 2933*/2666/2400 non-ECC DIMM
- Support 6 SATA3 by Intel® Z490(1x SATA3 support SATA DOM)
- Support 1x PCIe 3.0 x16、1x PCIe 3.0 x8. 1xPCIe 3.0x1
- Support 2 x GLAN by Intel® i210, 2 x 10G base-T by Intel® X710-AT2
Category: Motherboards
| Component for | Server |
|---|---|
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Core i3,Intel Core i5,Intel Core i7,Intel Core i9 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| SKU | Z490D4U-2L2T |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z490 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z490 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2400,2666,2933 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 256 MB |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel I210, Intel X710-AT2, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z490 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |