We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock X470D4U motherboard AMD X470 Socket AM4 micro ATX
SKU
X470D4U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
X470D4U, PGA 1331, AMD AM4, 4x DDR4 DIMM, PCIe 3.0 , SATA III, M.2, RJ-45, VGA, USB, mATX, 244x244 mm
- Supports AMD AM4 Socket RyzenTM PRO/ RyzenTM 2nd and 3rd generation series processors
- Supports 4x DDR4 ECC and non-ECC UDIMM, max. 128 GB
- Supports up to 6 x SATA3 6.0Gb/s
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2x GLAN by Intel I210AT
Category: Motherboards
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Component for | Server |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 2000 Series,AMD Ryzen 3000 Series |
| SKU | X470D4U |
| EAN | 4717677337679 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset | AMD X470 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD X470 |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 2000 Series, AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933,3200 MHz |
| Supported UDIMM module capacity | 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel® I210-AT, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | AMD X470 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Compatible operating systems | Windows 10 (x64), UBuntu 16.04.4 (x64), RedHat Enterprise Linux Server 7.3 (x64) / 7.4 (x64) |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 80 mm |
| Weight | 975 g |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Height | 80 mm |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Supported UDIMM module capacity | 8GB, 16GB, 32GB |
| Weight | 975 g |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Compatible operating systems | Windows 10 (x64), UBuntu 16.04.4 (x64), RedHat Enterprise Linux Server 7.3 (x64) / 7.4 (x64) |