We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock X299 WSI/IPMI motherboard Intel® X299 LGA 2066 (Socket R4) mini ITX
SKU
X299 WSI/IPMI
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mini ITX, X-Series Processor Family, Single Socket R4, 4 DIMM slots, RJ45, D-Sub, USB 3.1
- Support Intel CoreTM X-Series Processor Family for the LGA 2066 Socket)
- Support four channels DDR4 SODIMM & ECC SODIMM
- Support 4 SATA3 by X299
- Support 1x PCIe 3.0 x16
- Support Intel i350
Category: Motherboards
| SKU | X299 WSI/IPMI |
|---|---|
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Ethernet LAN connectors | 3 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III, U.2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Power fan connector | Yes |
| Number of SATA connectors | 4 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® X299 |
| Supported processor sockets | LGA 2066 |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| HDD size | 2.5" |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® X299 |
| Supported processor sockets | LGA 2066 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Supported processor sockets | LGA 2066 |
| Processor socket | LGA 2066 (Socket R4) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC сompatibility | ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| HDD size | 2.5" |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | SATA III, U.2 |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® X299 |
| Supported processor sockets | LGA 2066 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 2048 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1702 mm |
| Depth | 1702 mm |
| Other features | |
| HDD size | 2.5" |
| Ethernet LAN connectors | 3 |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows |