We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock X299 WS/IPMI motherboard Intel® X299 LGA 2066 (Socket R4) ATX
SKU
X299 WS/IPMI
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ATX, Intel® X299, 1.2V, ASPEED AST2500, DDR4
- Support Intel® CoreTM X-Series Processor Family for the LGA 2066 Socket)
- Support four channels DDR4 2666 U DIMM(might up to 4400+ w/ OC)
- Support 10 SATA3, 8 SATA3 by X299(1x SATA3 share with SATA DOM or M.2) and 2 SATA3 by 88SE9172
- Support 1 OCuLink for U.2
- Support 2 PCIe3.0 x16, 3 PCIe3.0 x8, 1 PCIe3.0 x4
- Support Intel® i350
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 2066 (Socket R4) |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Compatible processor series | Intel Core X-series |
| SKU | X299 WS/IPMI |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® X299 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® X299 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Core™ X-series |
| Processor socket | LGA 2066 (Socket R4) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2666 MHz |
| Supported memory module capacities | 4GB, 8GB, 16GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 3 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® X299 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |