We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock W680D4U-2L2T/G5 motherboard Intel W680 LGA 1700 micro ATX
SKU
W680D4U-2L2T/G5
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel® W680, 125W, Micro-ATX, DDR5 288-pin ECC/non-ECC UDIMM, 1.1V
- Micro-ATX (9.6" x 9.6")
- Supports 12th & 13th Gen Intel® CoreTM series processors
- 4 DIMM slots (2DPC), supports DDR5 ECC/non-ECC UDIMM
- 1 PCIe5.0 x16, 1 PCIe4.0 x4, 1 PCIe3.0 x1
- 3 OCuLink (PCIe4.0 x4), 1 OCuLink (PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s)
- Supports 1 M.2 (PCIe3.0 x4)
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X710
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- Up to 8 SATA 6Gb/s
- 1 VGA, 1 HDMI, 1 DisplayPort
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1700 |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Core i9 13th Gen,Intel Core i9 12th Gen,Intel Core i7 13th Gen,Intel Core i7 12th Gen,Intel Core i5 13th Gen,Intel Core i5 12th Gen,Intel Core i3 13th Gen,Intel Core i3 12th Gen |
| SKU | W680D4U-2L2T/G5 |
| EAN | 4710483941405 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 12th Gen |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Internal I/O | |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | SATA |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.4 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 243.8 mm |
| Depth | 243.8 mm |