We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock W680 WS motherboard LGA 1700 ATX
SKU
W680 WS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
12" x 9.6" (305 mm x 244 mm), ATX, Single Socket LGA 1700, Supports Intel Core 14th Gen, 13th & 12th Gen Intel Core series processors
- ATX (12" x 9.6")
- Supports Intel® CoreTM 14th Gen, 13th & 12th Gen Intel® CoreTM series processors
- 4 DIMM slots (2DPC), supports DDR5 288-pin ECC/non-ECC UDIMM
- 1 PCIe5.0 x16, 1 PCIe5.0 x8, 2 PCIe4.0 x4
- Supports 2 M.2 (PCIe4.0 x4)
- Up to 14 SATA 6Gb/s
- 4 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- 1 VGA, 1 HDMI, 1 DisplayPort
- 7.1 CH HD Audio Codec
Category: Motherboards
| SKU | W680 WS |
|---|---|
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 4 |
| TPM connector | Yes |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| Number of SATA III connectors | 14 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Motherboard form factor | ATX |
| Performance | |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Motherboard form factor | ATX |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 14th Gen |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| COM ports quantity | 1 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows - Windows 10 (64 bit) - Windows 11 (64 bit) Linux - RedHat Enterprise Linux Server 8.5 (64 bit) - CentOs 8.5 (64 bit) - SUSE SLES 1502 (64 bit) - UBuntu 21.10 (64 bit) |
| Motherboard form factor | ATX |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 5.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.4 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows - Windows 10 (64 bit) - Windows 11 (64 bit) Linux - RedHat Enterprise Linux Server 8.5 (64 bit) - CentOs 8.5 (64 bit) - SUSE SLES 1502 (64 bit) - UBuntu 21.10 (64 bit) |