We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock W480D4U motherboard Intel W480 LGA 1200 (Socket H5) micro ATX
SKU
W480D4U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
micro-ATX, LGA 1200, Intel W480, Intel Xeon W-1200, 4 DDR4, 256 Mb AMI UEFI
- Supports Intel Xeon W-1200 Processors
- Supports 4 DDR4 ECC/ UDIMMs, max. 2933MHz 32GB per DIMM
- Supports 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 3.0 x8. 1 PCIe 3.0x1
- Supports 2 M.2 PCIe3.0x4
- Supports 8 SATA 6Gb/s
- Supports 2 RJ45 1GbE LAN ports by Intel i210
- ASPEED AST2500
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
|---|---|
| Component for | Mini PC |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Xeon W |
| SKU | W480D4U |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Thunderbolt headers | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SATA |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of SATA connectors | 8 |
| Number of chassis fan connectors | 7 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel W480 |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5) |
| On-board graphics card | Yes |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel W480 |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5) |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Xeon W |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5) |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 2400,2666,2933 MHz |
| Supported memory module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel I210, Realtek RTL8211E |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel W480 |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5) |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Clear CMOS button | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |