We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock To Be Updated LGA 4094 ATX
SKU
ROMED8QM-2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ATX (12" x 9.6"), 2 PCIe4.0 x16, 29 SATA 6Gb/s, 1.2V
- ATX (12" x 9.6")
- Single Socket SP3 (LGA 4094), supports AMD EPYCTM 7003 (with AMD 3D V-CacheTM Technology*)/7002 series processors
- 8 DIMM slots (1DPC), supports DDR4 RDIMM, LRDIMM, RDIMM/LRDIMM-3DS, NVDIMM-N
- 2 PCIe4.0 x16
- 4 SlimSAS (PCIe4.0 x8), 3 SlimSAS (PCIe4.0 x8 or 8 SATA 6Gb/s)
- Supports 1 M.2 (PCIe3.0 x4 or SATA 6Gb/s)
- 29 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X550-AT2
- 1 OCP 2.0 connector A and B (2 PCIe3.0 x8)
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 4094 |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Compatible processor series | AMD EPYC 7002,AMD EPYC 7003 |
| SKU | ROMED8QM-2T |
| EAN | 4710483930584 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD EPYC 7002, AMD EPYC 7003 |
| Processor socket | LGA 4094 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 8 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2933,3200 MHz |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Maximum graphics card memory | 256 MB |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 32 Mbit |
| ACPI version | 6.3 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.3.0 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Video | |
| Maximum graphics card memory | 256 MB |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |