We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock SP2C621D16-2T motherboard Intel C621A LGA 4189 EEB
SKU
SP2C621D16-2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2xSKT LGA4189, 3Gen. Intel Xeon Scalable, C621A, 16xDIMM, SATA, 1xM.2, 2x10GbE, IPMI
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 4189 |
|---|---|
| Component for | Server |
| Motherboard form factor | EEB |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| SKU | SP2C621D16-2T |
| EAN | 4710483936623 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Audio connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 14 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C621A |
| Supported processor sockets | LGA 4189 |
| Motherboard form factor | EEB |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C621A |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Supported processor sockets | LGA 4189 |
| Motherboard form factor | EEB |
| Component for | Server |
| Expansion card interfaces | |
| Audio connector | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Supported processor sockets | LGA 4189 |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 16 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 3200 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 3200 MHz |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel® X710, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C621A |
| Supported processor sockets | LGA 4189 |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows® : Server 2016 (64 bit) Server 2019 (64 bit) Server 2022 (64 bit) Linux : Red Hat Enterprise Linux Server 7.9 (64 bit) / 8.5 (64 bit) CentOs 7.9 (64 bit) / 8.5 (64 bit) SUSE Enterprise Linux Server 15 SP2 (64 bit) Ubuntu 20.04.2 (64 bit) / 21.04 (64 bit) / 21.10 (64 bit) Hypervisor : VMWare® ESXi 6.7.0 U3 / vSphere 6.7.0 U3 VMWare® ESXi 7.0 U3c / vSphere 7.0 U3c |
| Motherboard form factor | EEB |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 5 |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.3 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 304.8 mm |
| Depth | 330.2 mm |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows® : Server 2016 (64 bit) Server 2019 (64 bit) Server 2022 (64 bit) Linux : Red Hat Enterprise Linux Server 7.9 (64 bit) / 8.5 (64 bit) CentOs 7.9 (64 bit) / 8.5 (64 bit) SUSE Enterprise Linux Server 15 SP2 (64 bit) Ubuntu 20.04.2 (64 bit) / 21.04 (64 bit) / 21.10 (64 bit) Hypervisor : VMWare® ESXi 6.7.0 U3 / vSphere 6.7.0 U3 VMWare® ESXi 7.0 U3c / vSphere 7.0 U3c |