We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock SIENAD8-2L2T motherboard Socket SP6 ATX
SKU
SIENAD8-2L2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ATX (12" x 9.6") Single Socket SP6 (LGA 4844), supports AMD EPYC 8004 series processors
- ATX (12" x 9.6")
- Single Socket SP6 (LGA 4844), supports AMD EPYCTM 8004 series processors
- 8 DIMM slots (2DPC/1DPC), supports DDR5 RDIMM
- 3 PCIe5.0 / CXL1.1 x16, 1 PCIe5.0 x16, 1 PCIe5.0 x8
- 2 MCIO (PCIe5.0 x8)
- 2 M.2 (PCIe5.0 x4)
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X710-AT2
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| Processor socket | Socket SP6 |
|---|---|
| Component for | Server |
| Motherboard form factor | ATX |
| Compatible processor series | AMD EPYC |
| SKU | SIENAD8-2L2T |
| EAN | 4711430522302 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Audio connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 5.0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Number of COM connectors | 1 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Expansion card interfaces | |
| Audio connector | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD EPYC |
| Processor socket | Socket SP6 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 8 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Supported memory clock speeds | 4800 MHz |
| Supported memory module capacities | 96GB |
| Supported memory clock speed (max) | 4800 MHz |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 5.0 |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2600 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel I210, Intel X710-AT2 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 4 |
| PCI Express x8 (Gen 5.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.4 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.5 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2600 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 304.8 mm |
| Depth | 243.8 mm |