We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock ROMED6U-2L2T motherboard Socket SP3 micro ATX
SKU
ROMED6U-2L2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Single Socket SP3, AMD EPYC 7003 and 7002 series, micro-ATX, 6 DIMM, 32MB AMI UEFI
- micro-ATX
- Single Socket SP3 supports AMD EPYCTM 7003 and 7002 series Processors
- 6 DIMM slots
- 4 PCIe4.0 x16
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel X710-AT2
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel i210
- 1 Slimline (PCIe4.0x8), 2 Slimline ( PCIe4.0x8 or 8 SATA 6Gb/s)
Category: Motherboards
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Component for | Mini PC |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | AMD EPYC |
| SKU | ROMED6U-2L2T |
| EAN | 4710483933356 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | AMD |
| On-board graphics card | Yes |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD EPYC |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 6 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel I210, Intel X710-AT2 |
| Features | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 slots | 2 |
| PCI Express x4 slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 4 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 32 Mbit |
| Clear CMOS button | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 285 mm |
| Weight | 890 g |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Height | 285 mm |
| Weight | 890 g |