We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock ROME2D16-2T motherboard LGA 4094 EEB
SKU
ROME2D16-2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
EEB (12" x 13"), 8+8 DIMM, DDR4 RDIMM, LRDIMM, RDIMM/LRDIMM-3DS, NVDIMM-N, 2 RJ45, 1 M.2 (PCIe4.0 x4 or SATA 6Gb/s), 1 M.2 (PCIe4.0 x4)
- EEB (12" x 13")
- Dual Socket SP3 (LGA 4094), supports AMD EPYCTM 7003 (with AMD 3D V-CacheTM Technology*)/7002 series processors
- 8+8 DIMM slots (1DPC), supports DDR4 RDIMM, LRDIMM, RDIMM/LRDIMM-3DS, NVDIMM-N
- 5 PCIe4.0 x16, 1 PCIe4.0 x8
- 2 SlimSAS (PCIe4.0 x8 or 8 SATA 6Gb/s)
- 2 OCulink ( PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s)
- Supports 1 M.2 (PCIe4.0 x4 or SATA 6Gb/s), 1 M.2 (PCIe4.0 x4)
- Up to 21 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X550-AT2
- Remote management (IPMI)
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 4094 |
|---|---|
| Motherboard form factor | EEB |
| Compatible processor series | AMD EPYC 7003 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| SKU | ROME2D16-2T |
| EAN | 4710483933707 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 16 |
| Number of chassis fan connectors | 8 |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | EEB |
| Performance | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | EEB |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD EPYC 7003 |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor socket | LGA 4094 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 16 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 2 TB |
| Maximum RDIMM memory | 3.2 TB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Graphics | |
| Graphics card | AST2500 |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| COM ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Realtek RTL8211E |
| Features | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows: Server 2016 (64bit) Server 2019 (64bit) Linux: RedHat Enterprise Linux Server 8.2 (64bit) / 7.9 (64bit) CentOs 8.2 ( 64 bit) / 7.9 ( 64 bit) SUSE SLES 15.2(64 bit) / 12.5(64bit) UBuntu 20.04.1 (64 bit) /18.04.5 (64 bit) / 16.04.7 (64 bit) Hypervisor: VMWare® ESXi 6.7 u3 / 7.0 u1 vSphere 6.7 u3 / 7.0 u1 CITRIX Hypervisor 8.1.0 |
| Motherboard form factor | EEB |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x8 slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 5 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| ACPI version | 6.3 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.3.0 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Video | |
| Graphics card | AST2500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 330 mm |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows: Server 2016 (64bit) Server 2019 (64bit) Linux: RedHat Enterprise Linux Server 8.2 (64bit) / 7.9 (64bit) CentOs 8.2 ( 64 bit) / 7.9 ( 64 bit) SUSE SLES 15.2(64 bit) / 12.5(64bit) UBuntu 20.04.1 (64 bit) /18.04.5 (64 bit) / 16.04.7 (64 bit) Hypervisor: VMWare® ESXi 6.7 u3 / 7.0 u1 vSphere 6.7 u3 / 7.0 u1 CITRIX Hypervisor 8.1.0 |