We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock M3008 interface cards/adapter Internal SATA
SKU
M3008
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mezzanine card; 2 HD Mini-SAS SFF8643; Up to 12Gb/s per port; 140x 75 mm
- Mezzanine card, 140x 75 mm
- Up to 12Gb/s per port
- 2 HD Mini-SAS SFF8643
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | SATA |
| SKU | M3008 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | SATA |
| Host interface | PCIe |
| Internal mini-SAS HD ports | 2 |
| Expansion card standard | PCIe 3.0 |
| PCI Express slots quantity | 8 |
| Technical details | |
| Data transfer rate (max) | 12 Gbit/s |
| Performance | |
| Data transfer rate (max) | 12 Gbit/s |
| Product colour | Green |
| Colour | |
| Product colour | Green |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate (max) | 12 Gbit/s |
| Power | |
| Power supply input voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Height | 75 mm |