We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock J4105B-ITX mini ITX
SKU
J4105B-ITX
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
J4105B-ITX, Celeron J4105, 2x DDR4 SO-DIMM, LAN, 1x PCI Express 2.0 x16, 2x SATA III, PS/2, COM, VGA, HDMI, USB 3.1, Mini-ITX, 170x170 mm
- ASRock Super Alloy
- Intel® Quad-Core Processor J4105 (up to 2.5 GHz)
- Supports DDR4 2133/2400 SO-DIMM
- 1 PCIe 2.0 x16 (@2)
- Graphics Output Options: D-Sub, HDMI
- 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC887 Audio Codec), ELNA Audio Caps
- 2 SATA3
- 5 USB 3.1 Gen1 (2 Front, 3 Rear)
- Supports Full Spike Protection, ASRock Live Update & APP Shop
Category: Motherboards
| Component for | PC |
|---|---|
| Motherboard form factor | Mini ITX |
| Compatible processor series | Intel Celeron |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| SKU | J4105B-ITX |
| EAN | 4717677334906 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
D-Sub, HDMI, Parallel, COM
Packed with a COM port + Printer port + D-Sub + HDMI combo. Plus the HDMI port supports Full HD 1080p Blu-ray (BD) playback.
HEVC 10-bit Decoding/Encoding
Supports HEVC 10-bit Decoding/Encoding to provide substantially improved video quality and higher bit depth video experience.
High Density Glass Fabric PCB
High Density Glass Fabric PCB design that reduces the gaps between the PCB layers to protect the motherboard against electrical shorts caused by humidity.
Sapphire Black PCB
Pure black PCB appearance. The new Sapphire Black PCB represents rock-solid quality and gives the motherboard a more mysterious touch.
Intel® Quad-Core Processor J4105 (Up to 2.5 GHz)
Supports DDR4 LONG-DIMMs
Supports the latest DDR4 LONG-DIMM memory modules and most extreme memory performance!
ELNA Audio Caps
Who says high quality audio is only available on high-end motherboards? ASRock applied ELNA audio capacitors on mainstream and entry-level motherboards! Compared with traditional solid caps, the leakage current of ELNA audio caps is merely 3uA. This is the key to reduce noise level significantly and satisfy even the pickiest audiophiles.
Full Spike Protection
Some sensitive digital components on the motherboard are vulnerable to power surges, the excessive current may cause your system to malfunction immediately. ASRock Full Spike Protection includes various technologies to prevent your motherboard’s components from being damaged by these unexpected voltage spikes.
Live Update & APP Shop
ASRock Live Update & APP Shop is designed for your convenience. We provide various apps and support software for users to download. You can also easily optimize your system and keep your motherboard up to date with ASRock Live Update & APP Shop.
Packed with a COM port + Printer port + D-Sub + HDMI combo. Plus the HDMI port supports Full HD 1080p Blu-ray (BD) playback.
HEVC 10-bit Decoding/Encoding
Supports HEVC 10-bit Decoding/Encoding to provide substantially improved video quality and higher bit depth video experience.
High Density Glass Fabric PCB
High Density Glass Fabric PCB design that reduces the gaps between the PCB layers to protect the motherboard against electrical shorts caused by humidity.
Sapphire Black PCB
Pure black PCB appearance. The new Sapphire Black PCB represents rock-solid quality and gives the motherboard a more mysterious touch.
Intel® Quad-Core Processor J4105 (Up to 2.5 GHz)
Supports DDR4 LONG-DIMMs
Supports the latest DDR4 LONG-DIMM memory modules and most extreme memory performance!
ELNA Audio Caps
Who says high quality audio is only available on high-end motherboards? ASRock applied ELNA audio capacitors on mainstream and entry-level motherboards! Compared with traditional solid caps, the leakage current of ELNA audio caps is merely 3uA. This is the key to reduce noise level significantly and satisfy even the pickiest audiophiles.
Full Spike Protection
Some sensitive digital components on the motherboard are vulnerable to power surges, the excessive current may cause your system to malfunction immediately. ASRock Full Spike Protection includes various technologies to prevent your motherboard’s components from being damaged by these unexpected voltage spikes.
Live Update & APP Shop
ASRock Live Update & APP Shop is designed for your convenience. We provide various apps and support software for users to download. You can also easily optimize your system and keep your motherboard up to date with ASRock Live Update & APP Shop.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of displays supported | 2 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| On-board graphics card | Yes |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| Certification | FCC, CE, ErP/EuP |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 4 |
| Processor model | J4105 |
| Compatible processor series | Intel® Celeron® |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Memory | |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Graphics | |
| Number of displays supported | 2 |
| OpenGL version | 4.3 |
| On-board graphics card | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics 600 |
| DirectX version | 12.0 |
| Internal I/O | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Number of SATA II connectors | 0 |
| Number of Parallel ATA connectors | 0 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Front panel audio connector | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| eSATA ports quantity | 0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| COM ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| Certification | FCC, CE, ErP/EuP |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 2.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.0 |
| Plug and Play | Yes |
| Video | |
| OpenGL version | 4.3 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics 600 |
| DirectX version | 12.0 |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, ErP/EuP |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro x64 |
| Drivers included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Depth | 170 mm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Cables included | SATA |
| Other features | |
| Quick installation guide | Yes |
| Processor family | Intel® Celeron® |