We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock H97M WS motherboard Intel® H97 LGA 1150 (Socket H3) micro ATX
SKU
H97M WS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Micro ATX, LGA1150, Intel H97, 4 x 240-pin DDR3 DIMM slots, Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s, Realtek ALC892
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Core i3,Intel Core i5,Intel Core i7 |
| SKU | H97M WS |
| EAN | 4053162870833 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- Micro ATX 9.6" x9.6"
- Single socket H3 (LGA 1150)
- Supports 4th Gen & 5th Generation Intel Core™ Processors (Socket 1150)
- 4 x DIMM DDR3 1600/1333 /1066 non-ECC UDIMM, max. 32GB
- 1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x4, 1 x M.2 slot
- 6 x SATA3 by Intel H97, support RAID 0,1,5,10
- Supports SATA Express (Port 5)
- Intel i210 + i217LM, support Dual GLAN with Intel vPro technology
- 4 x USB 3.0 ports (2 rear + 2 via header )
- 6 x USB 2.0 ports (4 rear + 2 via header )
- Single socket H3 (LGA 1150)
- Supports 4th Gen & 5th Generation Intel Core™ Processors (Socket 1150)
- 4 x DIMM DDR3 1600/1333 /1066 non-ECC UDIMM, max. 32GB
- 1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x4, 1 x M.2 slot
- 6 x SATA3 by Intel H97, support RAID 0,1,5,10
- Supports SATA Express (Port 5)
- Intel i210 + i217LM, support Dual GLAN with Intel vPro technology
- 4 x USB 3.0 ports (2 rear + 2 via header )
- 6 x USB 2.0 ports (4 rear + 2 via header )
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (E) slots | 1 |
| Front panel connector | Yes |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of COM connectors | 1 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® H97 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® H97 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7 |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR3-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.35,1.5 V |
| Supported memory clock speeds | 1066,1333,1600 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Storage controllers | |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Graphics | |
| Maximum graphics card memory | 1792 MB |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Analog audio output | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel® I217-LM |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
|---|---|
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® H97 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (E) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 1.1 |
| Power | |
| Power source type | ATX |
| Processor special features | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Video | |
| Maximum graphics card memory | 1792 MB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Analog audio output | 3 |
| Number of M.2 (E) slots | 1 |