We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock GENOAD24QM32-2L2T/BCM motherboard Socket SP5 EEB
SKU
GENOAD24QM32-2L2T/BCM
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
12" x 14", EEB, Single Socket SP5 (LGA 6096), Supports AMD EPYC 9005*/9004 (with AMD 3D V-Cache Technology) and 97x4 series processors
- EEB (12" x 14")
- Single Socket SP5 (LGA 6096), supports AMD EPYCTM 9005*/9004 (with AMD 3D V-CacheTM Technology) and 97x4 series processors
- 24 DIMM slots (2DPC), supports DDR5 RDIMM, RDIMM-3DS
- 1 PCIe5.0 x16
- 10 MCIO (PCIe5.0 x8), 2 MCIO (PCIe5.0 x8 or 8 SATA 6Gb/s)
- 16 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (10GbE) by Broadcom BCM57416
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- 1 OCP NIC 3.0 (PCIe5.0 x16)
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| SKU | GENOAD24QM32-2L2T/BCM |
|---|---|
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | AMD |
| Supported processor sockets | Socket SP5 |
| Motherboard form factor | EEB |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Supported processor sockets | Socket SP5 |
| Motherboard form factor | EEB |
| Component for | Server |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD EPYC 9004 |
| Supported processor sockets | Socket SP5 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 24 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Supported memory clock speeds | 4000,4400,5200 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 5200 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2600 |
| On-board graphics card memory | 512 MB |
| Internal I/O | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 16 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Supported processor sockets | Socket SP5 |
| Motherboard form factor | EEB |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.4 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.5 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 355.6 mm |
| Depth | 304.8 mm |