We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock EPC621D8A motherboard Intel® C621 LGA 3647 (Socket P) ATX
SKU
EPC621D8A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
EPC621D8A, LGA3647, Intel C621, 8x DDR4 DIMM, RJ-45, SATA III, M.2, VGA, USB, ATX
- ATX 12'' x 9.6''
- Supports 2nd Gen. Intel Xeon Scalable Processors / Intel Xeon Scalable Processors
- Supports Six Channel DDR4 2933/2666/2400/2133 RDIMM/LR DIMM, Intel OptaneTM DC Persistent Memory in memory mode (Cascade Lake only)
- Supports 13 x SATA3 6.0 Gb/s by Intel C621 (including 1x SATA DOM ports and 2x M.2 ports)
- Supports 2 PCIe3.0x 16, 3 PCIe 3.0x8, 1 PCIe 3.0 x4 (share information mark in below table)
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
|---|---|
| Component for | Server |
| Motherboard form factor | ATX |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| SKU | EPC621D8A |
| EAN | 4717677334579 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 13 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Hexa-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933 MHz |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 256 MB |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Marvell 88E1543 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Compatible operating systems | Windows 10 (x64), Server 2012 R2 (x64), Server 2016 (x64) Linux CentOS 6.8 (x64) / 7. 2 (x64), SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (x64) /12 SP1 (x64), FreeBSD 11 (x64), Fedora Core 24 (x64), Ubuntu 16.04/15.10 (x64), RedHat Enterprise Linux Server 6.8 (x64) / 7.2 (x64) VMWare ESXi 6.0 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Audio chip | Realtek ALC1150 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Processor special features | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 304.8 mm |
| Depth | 243.8 mm |
| Other features | |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Compatible operating systems | Windows 10 (x64), Server 2012 R2 (x64), Server 2016 (x64) Linux CentOS 6.8 (x64) / 7. 2 (x64), SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (x64) /12 SP1 (x64), FreeBSD 11 (x64), Fedora Core 24 (x64), Ubuntu 16.04/15.10 (x64), RedHat Enterprise Linux Server 6.8 (x64) / 7.2 (x64) VMWare ESXi 6.0 |
| Disk on Module (DOM) power connector | Yes |