We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock EPC621D6U-2T motherboard Intel® C621 LGA 3647 (Socket P) micro ATX
SKU
EPC621D6U-2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Micro-ATX; Intel X550-BT2, DDR4 2933/2666/2400/2133 RDIMM/LR DIMM, Intel® Optane™ DC Persistent Memory in memory mode (Cascade Lake only), 6 dimm slots, RJ45, VGA, USB 3.2
- Supports 2nd Gen. Intel® Xeon® Scalable Processors / Intel® Xeon® Scalable Processors
- Supports 6 Channel, DDR4 2933/2666/2400/2133 RDIMM/LR DIMM, Intel® OptaneTM DC Persistent Memory in memory mode (Cascade Lake only), 6 dimm slots
- IntelC621:12 x SATA3 ( 12 port from 3 mini SAS HD, 1x SATA DOM, 1 SATA 7pin, 1 x M.2
- Supports dual 10GBase-T by Intel® X550-BT2
- Supports 2 x PCIe 3.0 x16
- 4 x USB 3.0 ports (2 ports in Rear side, 2 ports internal header) +1 Type A USB 3.0
Category: Motherboards
| SKU | EPC621D6U-2T |
|---|---|
| EAN | 4717677338300 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 6 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows® (Server OS): Server 2012 R2 (64 bit) Server 2016 (64 bit) Linux: Red Hat Enterprise Linux Server 6.8 ( 64 bit) / 7.4 ( 64 bit) CentOs 6.8 ( 64 bit) / 7.4 ( 64 bit) SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 ( 64 bit) / 12 SP3 ( 64 bit) FreeBSD 11.2 ( 64 bit) Ubuntu 16.04 (64 bit) / 15.10 ( 64 bit) Virtual: VMWare® ESXi 6.5 u1 Citrix XenServer 7.5 Win hyper-V Server 2016 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 224 mm |
| Depth | 224 mm |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows® (Server OS): Server 2012 R2 (64 bit) Server 2016 (64 bit) Linux: Red Hat Enterprise Linux Server 6.8 ( 64 bit) / 7.4 ( 64 bit) CentOs 6.8 ( 64 bit) / 7.4 ( 64 bit) SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 ( 64 bit) / 12 SP3 ( 64 bit) FreeBSD 11.2 ( 64 bit) Ubuntu 16.04 (64 bit) / 15.10 ( 64 bit) Virtual: VMWare® ESXi 6.5 u1 Citrix XenServer 7.5 Win hyper-V Server 2016 |