We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock EPC621D4I-2M motherboard Intel® C621 LGA 3647 (Socket P) mini ATX
SKU
EPC621D4I-2M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mini ITX, Intel C621, DDR4 DIMM, M.2, PCIe, RJ45, VGA, USB 3.2
- Supports single Intel Xeon Scalable Processors/2nd Gen. Intel Xeon Scalable Processors
- Supports 4 Channel, DDR4 2666/2400/2133 SO-RDIMM, *ECC SO-DIMM, 4 DIMM slots
- IntelC621:7x SATA3
- Supports dual GLAN by Intel integrated MAC X722 + Marvell 88E1514
- Supports 1 x PCIe 3.0 x16
- 2 x USB 3.0 ports
Category: Motherboards
| SKU | EPC621D4I-2M |
|---|---|
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel® X722 |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows® (Server OS) - Server 2012 R2 (64 bit) - Server 2016 (64 bit) - Server 2019 (64 bit) Linux - Red Hat Enterprise Linux Server 6.9 (64 bit) / 7.6 (64 bit) - CentOs 6.9 (64 bit) / 7.6 (64 bit) - SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (64 bit) / 12 SP4 (64 bit) - FreeBSD 11.2 (64 bit) - Ubuntu 16.04 (64 bit) / 18.04 (64 bit) Virtual - VMWare® ESXi 6.5 u1/ vSphere 6.5 u1 - Citrix XenServer 7.5 |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 170.2 mm |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows® (Server OS) - Server 2012 R2 (64 bit) - Server 2016 (64 bit) - Server 2019 (64 bit) Linux - Red Hat Enterprise Linux Server 6.9 (64 bit) / 7.6 (64 bit) - CentOs 6.9 (64 bit) / 7.6 (64 bit) - SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (64 bit) / 12 SP4 (64 bit) - FreeBSD 11.2 (64 bit) - Ubuntu 16.04 (64 bit) / 18.04 (64 bit) Virtual - VMWare® ESXi 6.5 u1/ vSphere 6.5 u1 - Citrix XenServer 7.5 |