We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock EP2C602-2L+2OS6/D16 motherboard Intel® C602 LGA 2011 (Socket R) SSI EEB
SKU
EP2C602-2L+2OS6/D16
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SSI EEB, Intel C602, LGA 2011, 10G LAN, AMI UEFI
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
|---|---|
| Motherboard form factor | SSI EEB |
| Supported memory types | DDR3-SDRAM |
| Processor manufacturer | Intel |
| SKU | EP2C602-2L+2OS6/D16 |
| EAN | 4717677322170 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- EEB 12" x 13"
- Dual socket LGA 2011, Supports Intel Xeon Processor E5-1600/2600/4600 & v2 Series
- 16 x DIMM DDR3 1866/1600/1333/1066 LR / Registered /ECC/ UDIMM, max. 512GB
- 2 x PCIe 3.0 x16
- 2 x SATA3, 8 SATA2( from 2x mini SAS 8087 connector) by Intel C602 support RAID 0,1,5,10
- 8 x SAS2 (6Gb/s) from 2 x mini SAS 8087 connector by LSI 2308
- 1 x Intel 82599ES support 2x 10G fiber, SFP+
- 1 x Intel i350 support Dual GLAN
- ASPEED 2300 for BMC controller, Realtek RTL8211E for dedicated IPMI GLAN
- 9 x USB 2.0 ports (4 rear + 4 via header + 1 Type A)
- Dual socket LGA 2011, Supports Intel Xeon Processor E5-1600/2600/4600 & v2 Series
- 16 x DIMM DDR3 1866/1600/1333/1066 LR / Registered /ECC/ UDIMM, max. 512GB
- 2 x PCIe 3.0 x16
- 2 x SATA3, 8 SATA2( from 2x mini SAS 8087 connector) by Intel C602 support RAID 0,1,5,10
- 8 x SAS2 (6Gb/s) from 2 x mini SAS 8087 connector by LSI 2308
- 1 x Intel 82599ES support 2x 10G fiber, SFP+
- 1 x Intel i350 support Dual GLAN
- ASPEED 2300 for BMC controller, Realtek RTL8211E for dedicated IPMI GLAN
- 9 x USB 2.0 ports (4 rear + 4 via header + 1 Type A)
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel® C602 |
| Number of processors supported | 2 |
| Number of DIMM slots | 16 |
| Motherboard form factor | SSI EEB |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® C602 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | SSI EEB |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Intel Xeon series | E5-1600, E5-2600, E5-4600 |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR3-SDRAM |
| Memory voltage | 1.35,1.5 V |
| Supported memory clock speeds | 1066,1333,1600,1866 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1066,1333,1600,1866 MHz |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| Maximum RDIMM memory | 512 GB |
| Maximum UDIMM memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2300 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of COM connectors | 1 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel® 82599ES, Intel® I350 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel® C602 |
| Motherboard form factor | SSI EEB |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| BIOS | |
| BIOS type | EFI AMI |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| ACPI version | 1.1 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 330 mm |
| Other features | |
| Supported RDIMM clock speeds | 1066,1333,1600,1866 MHz |
| Maximum UDIMM memory | 128 GB |
| Number of processors supported | 2 |
| Number of DIMM slots | 16 |
| Intel Xeon series | E5-1600, E5-2600, E5-4600 |
| Supported LRDIMM clock speeds | 1066,1333,1600,1866 MHz |
| Maximum LRDIMM memory | 512 GB |