We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock EC266D4ID-2T/X550 motherboard Intel C266 LGA 1700 mini ITX
SKU
EC266D4ID-2T/X550
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Deep mini-ITX, Socket LGA 1700, Intel C266, DDR5
- Deep mini-ITX (6.7" x 8.2")
- Supports Intel® Xeon® 6300-series, Xeon® E-2400 series, and Pentium® Gold G7400/G7400T processors
- 4 DIMM slots (2DPC), supports DDR5 ECC UDIMM
- 1 PCIe5.0 x16
- 1 OCuLink (PCIe4.0 x4 or SATA 6Gb/s), 1 OCuLink (PCIe4.0 x4), 1 OCuLink (PCIe3.0 x4 or SATA 6Gb/s)
- Supports 2 M.2 (PCIe4.0 x4)
- 8 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel X550
- Supports ATX PSU or 12V DC-in
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| SKU | EC266D4ID-2T/X550 |
|---|---|
| EAN | 4711430521916 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C266 |
| On-board graphics card | Yes |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C266 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | Server |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Pentium® Gold, Intel Xeon E |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Supported memory clock speeds | 3600,4000,4400 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory slot pin count | 288 |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2600 |
| Internal I/O | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel® X550 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C266 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| PCI Express OCuLink connectors (NVMe support) | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.4 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2600 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 208.3 mm |