We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C256D4ID-2T motherboard Intel C256 LGA 1200 (Socket H5) mini ITX
SKU
E3C256D4ID-2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Deep mini-ITX (6.7" x 8.2"), Supports Intel Xeon E-2300 and 10th Gen Intel Pentium series processors, Single Socket H5 (LGA1200), Intel C256, 4 DIMM slots (2DPC), 1.2V
- Deep mini-ITX (6.7" x 8.2")
- Supports Intel® Xeon® E-2300 and 10th Gen Intel® Pentium® series processors
- 4 DIMM slots (2DPC), supports ECC/non-ECC UDIMM
- 1 PCIe4.0 x16
- 2 OCuLink (PCIe3.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s), 1 OCuLink (PCIe3.0 x4)
- Supports 1 M.2 (PCIe4.0 x4), 1 M.2 (PCIe3.0 x4)
- 8 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X710-AT2
- Supports ATX PSU or 12V DC-in
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Mini ITX |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| SKU | E3C256D4ID-2T |
| EAN | 4710483936302 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C256 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C256 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Intel Xeon series | E-2300 |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Supported memory clock speed (max) | 3200 MHz |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 256 MB |
| Internal I/O | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel X710-AT2 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C256 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 6.2 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.3 |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Other features | |
| Intel Xeon series | E-2300 |