We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C252D4U motherboard Intel C252 LGA 1200 (Socket H5) micro ATX
SKU
E3C252D4U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Micro-ATX (9.6" x 9.6"), Supports Intel Xeon E-2300 and 10th Gen Intel Pentium series processors, Single Socket H5 (LGA1200), Intel C252, 4 DIMM slots (2DPC), 1.2V
- Micro-ATX (9.6" x 9.6")
- Supports Intel® Xeon® E-2300 and 10th Gen Intel® Pentium® series processors
- 4 DIMM slots (2DPC), supports DDR4 ECC/non-ECC UDIMM
- 1 PCIe4.0 x16, 1 PCIe4.0 x4, 1 PCIe3.0 x1
- Supports 1 M.2 (PCIe3.0 x2 or SATA 6Gb/s)
- 6 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- VGA, HDMI
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| SKU | E3C252D4U |
| EAN | 4710483935756 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C252 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C252 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Intel Xeon series | E-2300 |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Supported memory clock speed (max) | 2666 MHz |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 256 MB |
| Internal I/O | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel I210 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C252 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 6.2 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.3 |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Other features | |
| Intel Xeon series | E-2300 |