We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C246D4U2-2L2T motherboard Intel C246 LGA 1151 (Socket H4) micro ATX
SKU
E3C246D4U2-2L2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
mATX, Intel Xeon E-2100/E-2200, DDR4 2666/2400, 256 Mb AMI UEFI
- Supports Intel Xeon E-2100/E-2200 Series Processors
- Supports Dual channel DDR4 2666/2400 ECC UDIMM
- Support 6 x SATA3, 1x M.2 by C246
- Supports 1 PCIe3.0 x16, 1 PCIe3.0 x8, 1 PCIe3.0 x4, 1 PCIe3.0 x1
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2x10G base-T by Intel X550-AT2& 2x GLAN by Intel i210
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
|---|---|
| Component for | Mini PC |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Celeron,Intel Core i3,Intel Core i5,Intel Core i7,Intel Core i9,Intel Pentium G,Intel Xeon E |
| SKU | E3C246D4U2-2L2T |
| EAN | 4710483931079 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of chassis fan connectors | 1 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| On-board graphics card | Yes |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9, Intel Pentium G, Intel Xeon E |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210, Intel® X550-AT2, Realtek RTL8211E |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Mini PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 slots | 1 |
| PCI Express x4 slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| Clear CMOS button | Yes |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |