We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C246D4U motherboard Intel C246 LGA 1155 (Socket H2) micro ATX
SKU
E3C246D4U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
LGA 1151, Intel C246, 4x DIMM, 2x RJ45 GLAN, ASPEED AST2500, Micro-ATX
- Supports Intel® Xeon® E-2100/E-2200 Series Processors
- 4 DIMM slots, supports Dual Channel DDR4 ECC/non-ECC UDIMM
- 1 PCIe3.0 x16, 1 PCIe3.0 x8, 1 PCIe3.0 x4
- Up to 8 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1155 (Socket H2) |
|---|---|
| Component for | Server |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Xeon E |
| SKU | E3C246D4U |
| EAN | 4717677337419 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Xeon E |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Intel Xeon series | E-2200, E-2100 |
| Processor socket | LGA 1155 (Socket H2) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Internal I/O | |
| Front panel connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Intel Xeon series | E-2200, E-2100 |