We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C246D4M-4L motherboard Intel C246 LGA 1151 (Socket H4) ATX
SKU
E3C246D4M-4L
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ATX (12'' x 9.6''), Supports Intel Xeon E-2100/E-2200 Series Processors, Single Socket LGA 1151, Intel C246, 4 DIMM slots, 1.2V
- Supports Intel® Xeon® E-2100/E-2200 Series Processors
- 4 DIMM slots, supports Dual Channel DDR4 ECC/non-ECC UDIMM
- 1 PCIe3.0 x16, 1 PCIe3.0 x8, 3 PCIe3.0 x1
- Up to 8 SATA 6Gb/s
- 3 RJ45 (1GbE) by Intel® i210, 1 RJ45 (1GbE) by Intel® i219LM
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| SKU | E3C246D4M-4L |
|---|---|
| EAN | 4717677338386 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Intel Xeon series | E-2200, E-2100 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory module capacities | 32GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210, Intel® I219 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 2.0 |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Other features | |
| Intel Xeon series | E-2200, E-2100 |