We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C246D4I-2T motherboard Intel C246 LGA 1151 (Socket H4) mini ATX
SKU
E3C246D4I-2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
mini-ITX, Intel Xeon E-2100 Processors, 4 x DDR4, AMI UEFI Legal BIOS 256Mb
- Supports Intel Xeon E-2100 Processors
- Supports Dual channel DDR4 2666/2400/2133 ECC SO-DIMM max 128 GB
- Support 8x SATA3 by C246 (from 2 OCulink)
- Supports 1x PCIe 3.0 x16
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN
- Supports Intel X550, 2 x10GLAN
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Mini ATX |
| Compatible processor series | Intel Celeron,Intel Core i3,Intel Core i5,Intel Core i7,Intel Core i9,Intel Pentium G,Intel Xeon E |
| SKU | E3C246D4I-2T |
| EAN | 4710483930850 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 3.0, SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of SATA connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| On-board graphics card | Yes |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 18.04 LTS |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9, Intel Pentium G, Intel Xeon E |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 3.0, SATA III |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 512 MB |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel® X550, Realtek RTL8211E |
| Features | |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 18.04 LTS |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 slots | 2 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 18.04 LTS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 170.2 mm |