We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C246D2I motherboard Intel C246 LGA 1151 (Socket H4) Mini-ITX
SKU
E3C246D2I
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
E3C246D2I, Intel C246, 2x DDR4, 4x SATA III, M.2, 1G LAN, VGA, 2x USB 2.0, 4x USB 3.1, mini-ITX, 170.2x170.2 mm
- Supports Intel Xeon E-2100 Processors
- Supports Dual channel DDR4 2666/2400 ECC and non-ECC U DIMM max 32 GB
- 4 SATA3 (1 SATA DOM included), 1 OCuLink connector with 4 SATA ports
- Supports 1x PCIe 3.0 x16, 1 x M.2
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports Intel I210& Intel i219LM
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
|---|---|
| Component for | Workstation |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| SKU | E3C246D2I |
| EAN | 4717677335569 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Workstation |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Workstation |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210,Intel PHY I219LM,Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows: Server 2016 (x64), Server 2019 (x64) Linux: RedHat Enterprise Linux Server 6.10 (x64) / 7.5 (x64), SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (x64) / 12 SP3 (x64) , Ubuntu 16.04 (x64)/ 18.04 (x64) VMWare ESXi 6.5 u1 Win hyper-V Server 2016 |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Workstation |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 170.2 mm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | SATA |
| Other features | |
| Supported UDIMM clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Quick installation guide | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows: Server 2016 (x64), Server 2019 (x64) Linux: RedHat Enterprise Linux Server 6.10 (x64) / 7.5 (x64), SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (x64) / 12 SP3 (x64) , Ubuntu 16.04 (x64)/ 18.04 (x64) VMWare ESXi 6.5 u1 Win hyper-V Server 2016 |