We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C242D4U2-2T motherboard Intel C242 LGA 1151 (Socket H4) micro ATX
SKU
E3C242D4U2-2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
E3C242D4U2-2T, Intel C242, LGA 1151, 4x DDR4, PCIe 3.0 x16, PCIe 3.0 x8, PCIe 3.0 x1, 6x SATA III, 1x M.2, RJ-45, VGA, USB 3.1, mATX, 244x244 mm
- Supports Intel Xeon E-2100 Series Processors
- Supports Dual channel DDR4 2666/2400 ECC UDIMM
- Support 6 x SATA3, 1x M.2 by C242
- Supports 1x PCIe 3.0 x16, 1x PCIe 3.0 x8, 1x PCIe 3.0x1
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2 10G base-T by Intel X550-AT2
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
|---|---|
| Component for | Workstation |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| SKU | E3C242D4U2-2T |
| EAN | 4717677337464 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Intel Xeon series | E-2100 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 256 MB |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel® X550-AT2, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016 x64, Windows Server 2016 x64, RedHat Enterprise Linux Server 6.9 x64 / 7.4 x64, SUSE Enterprise Linux Server 12 SP1 x64, Ubuntu 15.10 x64 / 16.04 x64 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Intel Xeon series | E-2100 |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016 x64, Windows Server 2016 x64, RedHat Enterprise Linux Server 6.9 x64 / 7.4 x64, SUSE Enterprise Linux Server 12 SP1 x64, Ubuntu 15.10 x64 / 16.04 x64 |