We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C242D4U motherboard Intel C242 LGA 1151 (Socket H4) micro ATX
SKU
E3C242D4U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
E3C242D4U, Intel C242, 4x DDR4, PCIe 3.0 x16, PCIe 3.0 x8, PCIe 3.0 x4, 6x SATA III, VGA, USB 3.1, mATX, 244x244 mm
- Supports Intel Xeon E-2100 Series Processor
- Supports Dual channel DDR4 2666/2400 ECC and non-ECC U DIMM max 128 GB
- Support 6 x SATA3 by C242
- Supports 1x PCIe 3.0 x16, 1x PCIe 3.0 x8, 1x PCIe 3.0 x4
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports Intel I210
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
|---|---|
| Component for | Workstation |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| SKU | E3C242D4U |
| EAN | 4717677336610 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Maximum UDIMM memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server 2016 (x64) |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | SATA |
| Other features | |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum UDIMM memory | 128 GB |
| Quick installation guide | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server 2016 (x64) |